2022 Candidates

More than 600 Emerge alums will be on the ballot in November!

Updated September 2022

Alabama

Federal

Kathy Warner-Stanton – U.S. Congress, AL-05

 

State

Merika Coleman – State Senate, District 19

Arizona

Statewide

Katie Hobbs – Governor

 

State

Jeanne Casteen – State Senate, District 2

Stephanie Hamilton – State House, District 21

Jennifer Longdon – State House, District 5

Christina Marsh – State Senate, District 4

Analise Ortiz – State House, District 24

Jennifer Pawlik – State House, District 13

Brandy Reese – State House, District 14

Athena Salman – State House, District 8

Judy Schwiebert – State House, District 2

Leezah Sun – State House, District 22

Priya Sundareshan – State Senate, District 18

Raquel Teran – State Senate, District 26

Laura Terech – State House, District 4

Anastasia Travers – State House, District 12

 

Local

Jennifer Duff – City Council, Mesa, District 4

Kristen Ann Foster – Justice of the Peace, Precinct 8

Julie Gunnigle – County Attorney, Maricopa County

Alexis Hermosillo – Mayor, City of El Mirage

Karyn Lathan – County Constable, University Lakes District

Katie Gipson McLean – Governing Board, Creighton Elementary School District

Stephanie Parra – School Board, Phoenix Union, Ward 3

Elaissia Sears – Judge, Maricopa County, West Mesa District

Arkansas

Federal

Lauren Hayes – U.S. Congress, AR-03

 

Statewide

Goldi Gaines – Commissioner of State Lands

Kelly Krout – Lt. Governor

Pamela Whitaker – State Treasurer

 

State

Rachel Cox – State House, District 15

Denise Ennett – State House, District 80

Denise Garner – State House, District 20

Ashley Hudson – State House, District 75

Monique Jones – State House, District 18

Diane Osborne – State House, District 50

Markeeta Tucker – State House, District 6

 

Local

Ellen Brown – City Board, Little Rock, Ward 6

Ash Lee Hicks – Justice of the Peace, Washington County

Sarah Luhtanen – Justice of the Peace, Benton County, District 7

California

Statewide

Malia Cohen – State Controller

Eleni Kounalakis – Lt. Governor

 

State

Dawn Addis – State Assembly, District 30

Marie Alvarado-Gil – State Senate, District 4

Sara Aminzadeh – State Assembly, District 12

Mia Bonta – State Assembly, District 18

Kim Carr – State Senate, District 36

Rebecca Chenoweth – State Assembly, District 5

Mia Livas Porter – State Assembly, District 52

Pilar Schiavo – State Assembly, District 40

Paula Villescaz – State Senate, District 6

Aisha Wahab – State Senate, District 10

Lori Wilson – State Assembly, District 11

 

Local

Cheylynda Barnard – City Council, Moreno Valley

Tara Beasley-Stansberry – City Council, City of Vallejo, District 5

Andrea Beth Damsky – Board of Directors, Helix Water District, Division 2

Priya Bhat-Patel – City Council, Carlsbad, District 3

Tiffany Boyd-Hodgson – Board of Supervisors, San Diego County

Destiny Whitfield Briscoe – School Board, Pittsburg Unified School District

Sarah Butler – Board of Education, Contra Costa County, Area 2

Christine Byers – City Council, West Hollywood

Desrie Campbell – City Council, Fremont, District 2

Raina Carrillo – Mayor, Inglewood

Michelle Chang – Board of Trustees, Orinda Union School District

Nicole Chiu-Wang – School Board, Palo Alto Unified School District

Anna Chouteau – Board of Supervisors, Napa County

Sofia Colón – School Board, Stockton Unified, Area 6

Thida Cornes – School Board, Mountain View-Los Altos High School District

Denise Davis – City Council, Redlands, District 1

Fredrisha Dixon – Mayor, Inglewood

Kelly Erving – City Council, Rialto

Rachel Farac – City Council, Novato, District 2

Victoria Fleming – City Council, Santa Rosa, District 4

Lisa Forssell – City Council, Palo Alto

Susan Funk – City Council, Atascadero

Regina Gage – Board of Supervisors, Monterey County

Nicole Gardner – City Council, Novato, District 4

Holly Hancock – Superior Court Judge, Los Angeles

Alma Hernandez – Mayor, Suisun City

Christine Hernandez – School Board, Huntington Beach Union High School

Sara Hernandez – Board of Trustees, Los Angeles Community College District

Ruby Huebner – City Council, Fountain Valley

Cassandra James – City Council, City of Vallejo, District 2

N’dea Johnson – City Council, Fairfield, District 1

Ellen Kamei – City Council, Mountain View

Dylan Kendall – City Council, Los Angeles

Farrah Khan – Mayor, City of Irvine

Cherise Khaund – School Board, Mt. Diablo Unified School District Board, Area 4

Malisha Kumar – City Council, Morgan Hill, District B

Sara Lamnin – Board of Directors, Hayward Area Recreation District

Raeena Lari – Board of Education, Santa Clara County

Gina Latimerlo – City Council, Belmont

Reichi Lee – School Board, City of Berkeley

Branda Lin – Mayor, Irvine

Vanessa Marrero – Board Member, Berkeley Rent Stabilization Board

Patrice Marshall McKenzie – School Board, Pasadena, District 5

Yvonne Martinez Beltran – City Council, Morgan Hill, District B

Porsche Middleton – City Council, Citrus Heights, District 5

Courtney Monk – School Board, Los Gatos Union School District

Krya Mungia – School Board, Oakland Unified School District, District 6

Christine Nagaye – Sheriff, Santa Clara County

Lisa Diaz Nash – City Council, San Mateo, District 1

Nelly Nieblas – School Board, Montebello

April Northrup – School Board, Belmont-Redwood Shores School District

Carlyn Obringer – Board of Supervisors, Contra Costa County

Laura Parmer-Lohan – Board of Supervisors, San Mateo County

Treva Reid – Mayor, Oakland

Luz Reyes-Martin – City Council, Goleta, District 1

Celina Reynes – City Council, San Leandro

Kathleen Rivers – City Council, Cotati

Destiny Rodriguez – Board of Trustees, State Center Community College

Heidi Sanborn – Board of Directors, Sacramento Municipal Utility District

Donnisha Sanford – City Council, Hawthorne

Thea Selby – Board of Trustees, City College of San Francisco

Jennifer Shanoski – Board of Trustees, Berkeley Unified School District

Michelle Shoresman – City Council, San Luis Obispo

Alysson Snow – City Council, Lemon Grove

Barisha Spriggs – AC Transit Director, Ward 4

Tara Sreekrishnan – Board of Education, Santa Clara County

Erica Stewart – Mayor, San Luis Obispo

Tamala Takahashi – City Council, City of Burbank

Helen Tran – Mayor, San Bernardino

Kathleen Treseder – City Council, Irvine

Rae Vander-Werf – Board of Directors, American River Flood Control District

Allyssa Victory Villanueva – Mayor, Oakland

Wanda Williams – Board of Supervisors, Solano County

Kassandra Wilson – School Board, Chaffey Joint Union High School District, Trustee Area 4

Monica E. Wilson – City Council, Antioch, District 4

Jennifer Wong – City Auditor, Berkeley

Shayanne Wright – Board of Directors, Mesa Water District Board

Cindy Wu – Board of Education, Mountain View School District

Carolyn Wysinger – City Council, El Cerrito

Katharine Young Yaroslavsky – City Council, Los Angeles

Sheweet Yohannes – Board of Trustees, Peralta Community College District Board, Area 7

Jocelyn Yow – City Council, Eastvale, District 4

Colorado

Statewide

Jena Griswold – Secretary of State

 

State

Yolanda Avila – State Senate, District 11

Jennifer Bacon – State House, District 7

Tracy Bernett – State House, District 12

Shannon Bird – State House, District 29

Lisa Cutter – State Senate, District 20

Jessie Danielson – State Senate, District 22

Lindsey Daugherty – State House, District 24

Monica Duran – State House, District 23

Regina English – State House, District 17

Elisabeth Epps – State House, District 6

Meg Froelich – State House, District 3

Serena Gonzalez-Gutierrez – State House, District 4

Leslie Herod – State House, District 8

Iman Jodeh – State House, District 41

Mandy Lindsay – State House, District 42

Meghan Lukens – State House, District 26

Dafna Michaelson-Jenet – State House, District 32

Naquetta Ricks – State House, District 40

Mischa Smith – State House, District 17

Tammy Story – State House, District 25

Brianna Titone – State House, District 27

Elizabeth Velasco – State House, District 57

Jenny Willford – State House, District 24

Faith Winter – State Senate, District 25

 

Local

Kim Archuletta – County Treasurer, Pueblo County

Joan Lopez – County Clerk and Recorder, Arapahoe County

Stacey Nell – County Clerk and Recorder, Summit County

Emma Pinter – County Commission, Adams County

Leslie Summey – County Commission, Arapahoe County

Connecticut

Statewide

Stephanie Thomas – Secretary of State

 

State

Lucy Dathan – State House, District 142

Eleni Kavros DeGraw – State House, District 17

Mae Flexer – State Senate, District 29

Sujata Gadkar-Wilcox – State House, District 123

Jane Garibay – State House, District 60

Christine Goupil – State House, District 35

Maria Horn – State House, District 64

Anne Hughes – State House, District 135

Maryam Khan – State House, District 5

Amy Morrin-Bello – State House, District 28

Juliemar Ortiz – State Senate, District 23

Christine Palm – State House, District 36

Kara Rochelle – State House, District 104

Mary Welander – State House, District 114

Michele Zommer – State House, District 69

Georgia

Federal

Lucy McBath – U.S. Congress, GA-07

 

Statewide

Nakita Hemingway – State Agriculture Commissioner

Jen Jordan – Attorney General

 

State

Joyce Barlow – State House, District 151

Lisa Campbell – State House, District 33

Sarina Draper – State House, District 90

Becky Evans – State House, District 83

Peggy Gillen – State House, District 49

Lydia Glaize – State House, District 67

Shelly Hutchinson – State House, District 106

Regina Lewis-Ward – State House, District 109

Willie Mae Oyogoa – State House, District 44

Ruwa Romman – State House, District 97

 

Local

Dana Barrett – County Commission, Fulton County

Jasmine Bowles – School Board, Clayton County, District 1

Maggie Goldman – County Commission, Fulton County

Makia Metzger – County Solicitor General, Cobb County

Guam

Statewide

Lou Leon Guerrero — Governor

Illinois

Local

Mariyana Spyropoulos – Commissioner, Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago

Indiana

Statewide

Destiny Wells – Secretary of State

 

State

Penny Githens – State House, District 62

Iowa

State

Bridget Montgomery – State Senate, District 46

Sarah Trone Garriott – State Senate, District 14

 

Local

Kimberly Graham – Attorney, Polk County

Kentucky

State

Karen Berg – State Senate, District 26

Christine Bojanowski – State House, District 31

Christine Brown – State House, District 69

Lindsey Burke – State House, District 75

Beverly Chester-Burton – State House, District 44

Susan Cintra – State Senate, District 34

Pam Dossett – State House, District 8

Velvet Dowdy – State House, District 11

Rene Heinrich – State Senate, District 24

Keturah Herron – State House, District 42

Martina Jackson-Haynes – State House, District 91

Nima Kulkarni – State House, District 40

Patricia Minter – State House, District 20

Josie Raymond – State House, District 41

Maria Sorolis – State House, District 48

Pamela Stevenson – State House, District 43

 

Local

Dana Beasley Brown – City Commission, Bowling Green

Acena Beck – Circuit Court Judge, 16th Judicial Court, Division 5

Stephanie Bolen – Circuit Court Judge, Christian County, Division 2

Denise Brown – Family Court Judge, Jefferson County

Josephine Buckner – County Court Judge, 30th District Jefferson County, Division 12

Mera Kathryn Corlett – Magistrate Justice, Jefferson County

Leticia Cline – City Council, Cave City

Keisha Curry – City Commission, Paducah

Anna Delahanty – District Court Judge, Jefferson County, Division 13

Deborah Donnelly – County Clerk, Hardin County

Lisa Garrison-Ragsdale – City Commission, Corbin

Denise Gray – Urban County Council, Lexington-Fayette, District 6

Tara Hagerty – Family Court Judge, Jefferson County

Tanisha Hickerson – District Court Judge, Jefferson County, Division 9

Nichelle Hillis – City Council, Hopkinsville, Ward 6

Lisa Johnson – City Council, Versailles

Yolanda Johnson – County Commission, McCracken County, District 3

Shayla Lynch – Urban County Council, Lexington-Fayette, District 2

Cole Maier – Circuit Court Judge, 25th District, Division II

Jessica Moore – District Court Judge, 30th District Court, Division 11

Terry Owens – City Council, Radcliff

Kathy Plomin – City Council, Lexington

Julia Springsteen – City Council, Elizabethtown

Kathyrn Thomas – County Attorney, Barren County

Leesa Unger – City Commission, Frankfort

Louisiana

Local

Lauren Jewett – School Board, Jefferson Parish School District, District 6

Tracy Washington – Mayor, City of Hammond

Maine

State

Alicia Barnes – State House, District 66

Kristen Card – State House, District 36

Anne Carney – State Senate, District 29

Kristen Cloutier – State House, District 95

Lynn Copeland – State House, District 130

Lydia Crafts – State House, District 46

Matthea Daughtry – State Senate, District 21

Deqa Dhalac – State House, District 120

Natalie Dipentino – State House, District 28

Janice Dodge – State House, District 40

Jessica Fay – State House, District 86

Lois Galgay Reckitt – State House, District 122

Traci Gere – State House, District 134

Cheryl Golek – State House, District 99

Anne Graham – State House, District 105

Lori Gramlich – State House, District 131

Allison Hepler – State House, District 50

Rebecca Jauch – State House, District 51

Patricia Kidder – State House, District 141

Raegan Larochelle – State House, District 59

Kristi Mathieson – State House, District 151

Nina Milliken – State House, District 16

Laurie Osher – State House, District 25

Allison Perkins – State House, District 71

Cameron Reny – State Senate, District 13

Amy Roeder – State House, District 23

Melanie Sachs – State House, District 102

Bettyann Sheats – State Senate, District 20

Laura Supica – State House, District 22

Rachel Talbot-Ross – State House, District 118

Maureen Terry – State House, District 108

Lynne Williams – State House, District 14

 

Local

Deborah Johnson – Circuit Clerk, Craighead County

Marwa Hassanien – School Board, Bangor

Sarah Lentz – School Board, Portland

Christina Mitchell – School Board, MSAD 51

Maura Pillsbury – Board of Directors, RSU5

Jacqueline Sartoris – District Attorney, Cumberland County

Charlotte Warren – County Commission, Kennebec County, District 2

Maryland

Statewide

Brooke Lierman – State Comptroller

 

State

Lorig Charkoudian – State Senate, District 20

Charlotte Crutchfield – House of Delegates, District 19

Sarah Elfreth – State Senate, District 50

Michele Guyton – House of Delegates, District 42B

Pamela Guzzone – House of Delegates, District 13

Shaneka Henson – House of Delegates, District 30A

Robbyn Lewis – House of Delegates, District 46

Lesley Lopez – House of Delegates, District 39

Lily Qi – House of Delegates, District 15

Pamela Queen – House of Delegates, District 14

Karen Simpson – House of Delegates, District 3A

Stephanie Smith – House of Delegates, District 45

Jennifer White – House of Delegates, District 10

Jheanelle Wilkins – House of Delegates, District 20

Nicole Williams – House of Delegates, District 22

Jamila Woods-Jones – House of Delegates, District 26

 

Local

Walakewon Blegay – County Council, Prince George’s County, District 6

Judy Carbone – County Commission, Garrett County, District 1

Anne Colt Leitess – State Attorney, Anne Arundel County

Michele Dappert – County Council, Talbot County

Wanika Fisher – County Council, Prince George’s County, District 2

Jessica Fitzwater – County Executive, Frederick County

Robin Harvey – Board of Education, Baltimore County

Julie Hummer – County Council, Anne Arundel County, District 4

Deb Jung – County Council, Howard County, District 4

Krystal Oriadha – County Council, Prince George’s County, District 7

Allison Pickard – County Council, Anne Arundel County, District 2

Tricia Powell – County Commission, Calvert County, District 1

Christiana Rigby – County Council, Howard County, District 3

Lisa Rodvien – County Council, Anne Arundel County, District 6

Laurie-Anne Sayles – County Council, Montgomery County

Karen Yoho – Board of Education, Frederick County

Massachusetts

Statewide

Andrea Campbell – Attorney General

 

Local

Cabell Eames – Town Meeting, Belmont, Precinct 6

Kristian Merenda – School Committee, Carson

Lise Olney – Select Board, Wellesley

Jessica Rushing – Select Board, Pembroke, Seat 1

Michigan

Statewide

Kyra Harris Bolden – Michigan Supreme Court

 

State

Mallory McMorrow – State Senate, District 8

Natalie Price – State House, District 5

Helena Scott – State House, District 7

Sue Shink – State Senate, District 14

Lori Stone – State House, District 13

Missouri

Federal

Randi McCallian – U.S. Congress, MO-08

Nebraska

State

Sarah Slattery – State Senate, District 2

Nevada

Federal

Mercedes Krause – U.S. Congress, NV-02

 

Statewide

Ellen Spiegel – State Controller

 

State

Shea Backus – State Assembly, District 37

Shannon Bilbray-Axelrod – State Assembly, District 34

Elizabeth Brickfield – State Assembly, District 23

Lesley Cohen – State Assembly, District 20

Venicia Considine – State Assembly, District 18

Michelle Gorelow – State Assembly, District 35

Elaine Marzola – State Assembly, District 21

Shannon McDaniel – State Assembly, District 40

Daniele Monroe-Moreno – State Assembly, District 1

Erica Mosca – State Assembly, District 14

Julie Pazina – State Assembly, District 12

Melanie Scheible – State Senate, District 9

Shondra Summers-Armstrong – State Assembly, District 6

Claire Thomas – State Assembly, District 17

Selena Torres – State Assembly, District 3

 

Local

Yianna Albertson – Justice Court, Las Vegas, Dept. 11

Kendra Bertschy – Justice Court, Reno, Dept. 2

Irene Bustamante Adams – School Board, Clark County

Nancy Brune – City Council, Las Vegas, Ward 6

Linda Cavazos – School Board, Clark County, District G

Jessica Goodey – Justice Court, Las Vegas, Dept. 6

Lynn Goya – County Clerk, Clark County

Wendy Juaregui-Jackins – County Assessor, Washoe County

Briana Johnson – County Assessor, Clark County

Sandra Ramaker – City Council, Mesquite, Seat 1

Elizabeth Smith – School Board, Washoe County, District D

Nadia Wood – Justice Court, Las Vegas, Dept. 16

New Jersey

Local

Marlene Baldinger – Borough Council, Lebanon

Jasi Edwards – City Council, Trenton

Rachel Ehrlich – Borough Council, Madison

Jennifer Feigley – County Committee, Somerset County

Asmeret Ghebremicael – Town Council, West Orange

Nicole Gillespie – Township Council, Moorestown

Allison James-Frison – Board of Education, Newark

A’Dorian Murray-Thomas – Board of Education, Newark

Michelle Pirone-Lambros – Town Council, Princeton

Karol Ruiz – Board of Aldermen, Dover

Cheryl Russo – County Committee, Belmar County

Alicia Sharma – County Commission, Morris County

Billie Thomas – Board of Education, Moorestown

Sandra Wittner – Board of Aldermen, Dover

New Mexico

Federal

Melanie Stansbury – U.S. Congress, NM-01

 

Statewide

Stephanie Garcia Richard – Commissioner of Public Lands

Julia Vargas – Justice, New Mexico Supreme Court

Katherine Wray – Judge, Court of Appeals

Jane Yohalem – Judge, Court of Appeals

 

State

Janelle Anyanonu – State House, District 19

Kathleen Cates – State House, District 44

Christine Chandler – State House, District 43

Meredith Dixon – State House, District 20

Joanna Ferrary – State House, District 37

Natalie Figueroa – State House, District 30

Joy Garratt – State House, District 29

Dayan Hochman – State House, District 15

Doreen Wonda Johnson – State House, District 5

Charlotte Little – State House, District 68

Tara Lujan – State House, District 48

Marian Matthews – State House, District 27

Kristina Ortez – State House, District 42

Andrea Romero – State House, District 46

Patricia Royball Caballero – State House, District 13

Angelica Rubio – State House, District 35

Debbie Sarinana – State House, District 21

Linda Serrato – State House, District 45

Reena Szczepanski – State House, District 47

Liz Thomson – State House, District 24

 

Local

Barbara Baca – County Commission, Bernalillo, District 1

Britt Baca-Miller – Judge, 2nd Judicial Court

Catherine Begaye – Judge, 2nd Judicial Court, Children’s Court, Division 8

Katherine Bruch – County Commission, Sandoval County, District 1

Camilla Bustamante – County Commission, Santa Fe County, District 3

Cristy Carbon-Gaul – Probate Judge, Bernalillo County

Rebecca Duffin – Magistrate Judge, Dona Ana County, Division 3

Vicky Estrada-Bustillo – Chair, Fuerzas Unidas Caucus

Linda Gallegos – County Assessor, Sandoval

Melanie Hand – County Council, Los Alamos County

Elaine Lujan – Judge, 2nd Judicial Court, Division 12

Songtree Pioche – Magistrate Judge, San Juan County, District 1

Alma Roberson – District Court Judge, Bernalillo District Court

New York

Local

Susan Quatrone – Borough Council, Rutherford

North Carolina

Federal

Jasmine Beach-Ferrara – U.S. Congress, NC-11

 

Local

Jane Harrison – City Council, Raleigh, District D

Ohio

State

Alissa Mayhaus – State House, District 30

Oregon

Federal

Val Hoyle – U.S. Congress, OR-04

Jamie McLeod-Skinner – U.S. Congress, OR-05

Andrea Salinas – U.S. Congress, OR-06

 

Statewide

Christina Stephenson – Commissioner, Board of Labor and Industries

 

State

Melanie Busch – State Senate, District 32

Wlsnvey Campos – State Senate, District 18

Farrah Chaichi – State House, District 35

Maxine Dexter – State House, District 33

Kristen Dillon – State House, District 52

Michelle Emmons – State House, District 12

Julie Fahey – State House, District 14

Dacia Grayber – State House, District 25

Neelam Gupta – State House, District 38

Annessa Hartman – State House, District 40

Emerson Levy – State House, District 53

Darcy Long – State House, District 52

Hoa Nguyen – State House, District 48

Deb Patterson – State Senate, District 10

Ashley Pelton – State Senate, District 6

Lisa Reynolds – State House, District 34

Janeen Sollman – State Senate, District 15

Thuy Tran – State House, District 45

Andrea Valderrama – State House, District 47

Jules Walters – State House, District 37

Elise Yarnell Hollamon – State House, District 23

 

Local

Olivia Alcaire – City Council, Hillsboro, Ward 3, Position A

Kristine Adams-Wannberg – County Auditor, Washington County

Jo Beaudreau – Mayor, Florence

Heather Buch – County Commission, Lane County, East

Jaimie Fender – Mayor, King City

Sonya Fischer – County Commission, Clackamas County

Libra Forde – County Commission, Clackamas County

CM Hall – City Council, Newport

Kathryn Harrington – County Chair, Washington County

Ashley Hartmeier-Prigg – City Council, Beaverton, Position 1

Susheela Jayapal – County Commission, Multnomah County

Sarai Johnson – City Council, Eugene

Melanie Kebler – Mayor, Bend

Heidi Lueb – Mayor, Tigard

Jennifer McGuirk – County Auditor, Multnomah County

Catherine McMullen – County Clerk, Clackamas County

Leti Moretti – County Commission, Hood River County

Beach Pace – County Chair, Washington County

Ivette Pantoja – City Council, Hillsboro, Ward 3, Position A

Simone Rede – City Auditor, Portland

Morgan Schmidt – County Commission, Deschutes County

Claire Syrett – City Council, Eugene, Ward 7

Micki Varney – City Council, Salem, Ward 8

Pennsylvania

State

Jackie Baker – State Senate, District 20

Hope Christman – State House, District 176

Maria Collett – State Senate, District 12

Rianna Czech – State Senate, District 50

Jill Dennin – State Senate, District 24

Nancy Guenst – State House, District 152

Dana Hamp Gulick – State House, District 96

Elizabeth Hanbidge – State House, District 61

Kristine Howard – State House, District 167

Ann Marie Mitchell – State Senate, District 6

Katie Muth – State Senate, District 44

Jennifer O’Mara – State House, District 165

Chelsea Oliver – State House, District 4

Melissa Shusterman – State House, District 157

Gwendolyn Stoltz – State House, District 143

Cathy Spahr – State House, District 160

Laura Susan Quick – State House, District 102

Carol Taylor – State Senate, District 30

Lindsey Williams – State Senate, District 38

South Carolina

Federal

Annie Andrews – U.S. Congress, SC-01

Krystle Matthews – U.S. Senate

 

State

Heather Bauer – State House, District 75

Michelle Brandt – State House, District 114

Krystle Matthews – State House, District 117

Donna Newton – State House, District 80

Ashlyn Preaux – State House, District 61

 

Local

Erica Cokley – School Board, West Ashley, District 10

Tamara Curry – Probate Judge, Charleston County

Kendra Dove – Treasurer, Richland County

Kristen French – School Board, Charleston County, District 3

Sheryl Guarniero – County Council, Greenville County, District 17

Millicent Middleton – County Council, Charleston County, District 8

Lashonda Nesmith-Jackson – City Council, Florence, District 1

Ashley Peele – School Board, Charleston County, District 3

Carol Tempel – School Board, Charleston County, District 9

Allison Terracio – County Council, Richland County, District 5

Latisha Walker – County Council, Orangeburg County, District 7

Courtney Waters – School Board, Charleston County, District 4

Maryann Wright – School Board, Richland, District 2

Tennessee

Federal

Heidi Campbell – U.S. Congress, TN-05

Odessa Kelly – U.S. Congress, TN-07

 

State

Laura Bohling – State House, District 34

Virginia Couch – State Executive Committee, District 7

Barbara Farmer-Tolbert – State House, District 91

Anne Ferrell-Quillen – State Executive Committee, District 15

Deborah Harley-McClaskey – State Executive Committee, District 3

London Lamar – State Senate, District 33

Kelly Northcutt – State Senate, District 13

Ruby Powell-Dennis – State Senate, District 31

Jolie Grace Wareham – State Executive Committee, District 21

Sheila Younglove – State Executive Committee, District 16

 

Local

Carol Abney – Mayor, Clay County

Carlyn Addison – Criminal Court Judge, Shelby County, Division 5

Rupa Blackwell – Board of Aldermen, Tullahoma

Merriel Bullock Neal – Juvenile Court Judge, Montgomery County

Erin Curry – County Commission, Giles County

Kenya Hooks – Municipal Court Judge, Shelby County, Division 1

Amber Huett-Garcia – School Board, Shelby County, Division 8

Lynne Ingram – Circuit Court Judge, Division 8, District 20

Karen Johnson – Register of Deeds, Davidson County

Martesha Johnson – Public Defender, Davidson County

Jodi Jones – County Commission, Washington County, District 11

Sarah Keith – General Sessions Judge, Division 1

Robin Kimbrough Hayes – General Sessions Judge, Division 5

Civil Miller-Watkins – School Board, Fayette County, District 2

Amanda Moore – School Board, Murfreesboro

I’Ashea Myles – Chancellor Part III, Davidson County, District 20

Berthena Nabaa-McKinney – School Board, Davidson County, District 4

Hope Oliver – County Commission, Rutherford County, District 1

Mariah Phillips – County Commission, Rutherford County, District 17

Vivian Shipe – County Commission, Knox County, Seat 11

Erika Sugarmon – County Commission, Shelby County, District 12

Melanie Taylor Jefferson – Chancellor Part I, Shelby County, District 30

Texas

Local

Shannon Baldwin – Criminal Court Judge, Harris County, No. 4

Audrie Lawton Evans – Civil Court Judge, Harris County, No. 1

Gwendolyn Schalk – Justice of the Peace, Williamson County, Precinct 3

Vermont

Federal

Becca Balint – U.S. Congress, VT-AL

 

Statewide

Charity Clark – Attorney General

Sarah Copeland Hanzas – Secretary of State

Brenda Siegel – Governor

 

State

Julia Andrews – State House, Chittenden-8-3

Sarita Austin – State House, Chittenden-9-2

Melissa Battah – State House, Washinton-Orleans

Daisy Berbeco – State House, Chittenden-6-7

Alyssa Black – State House, Chittenden-8-3

Tiff Bluemie – State House, Chittenden-6-5

Michelle Bos-Lun – State House, Windham-4

Jana Brown – State House, Chittenden-1

Jessica Brumstead – State House, Chittenden-5-2

Brenda Churchill – State House, Franklin-6

Sara Coffey – State House, Windham-1

Mari Cordes – State House, Addison-4

Christina Deeley – State House, Chittenden-4-2

Lauren Dees-Erickson – State House, Franklin-8

Karen Dolan – State House, Chittenden-22

Kari Dolan – State House, Washington-7

Kate Donnally – State House, Lamoille-2

Rey Garofano – State House, Chittenden-8-2

Leslie Goldman – State House, Windham-3

Martine Gulick – State Senate, Chittenden-Central

Ruth Hardy – State Senate, Addison County

Kesha Ram Hinsdale – State Senate, Chittenden-SE

Kathleen James – State House, Bennington-4

Stephanie Jerome – State House, Rutland-6

Emilie Kornheiser – State House, Windham-2-1

Emilie Krasnow – State House, Chittenden-7-3

Jill Krowinski – State House, Chittenden-6-3

Kate Lalley – State House, Chittenden-6

Saudia LaMont – State House, Lamoille-Washington

Pam McCarthy – State Senate, Franklin County

Kathryn Nugent – State House, Chittenden-7-4

Carol Ode – State House, Chittenden-6-1

Monique Priestly – State House, Orange-2

Kelsey Root-Winchester – State House, Orange-Caledonia

Katherine Sims – State House, Orleans-Caledonia

Gabrielle Stebbins – State House, Chittenden-6-5

Anna Tadio – State Senate, Rutland County

Anne Watson – State Senate, Washington County

Rebecca White – State Senate, Windham

 

Local

Melissa Battah – School Board, Barre Unified Union School District

Greta D’Agostino – Selectboard, Williston

Edee Edwards – Selectboard, Halifax

Mary Erdei – Selectboard, Hartford

Carmen George – Justice of the Peace, Burlington

Sarah George – State’s Attorney, Chittenden County

Martine Gulick – School Board, Burlington

Elaine Haney – Justice of the Peace, Essex Junction

Zoe Kaslow – City Council, Vergennes

Hannah King – City Council, Burlington

Angela Lawrence – High Bailiff, Windham County

Christy Liddy – Justice of the Peace, Cambridge

Madeline Motta – Assistant Judge, Lamoille County

Haley Pero – Justice of the Peace, Barre City

Anna Tadio – Board of Aldermen, Rutland

Laura Taylor – School Board, Essex Waterford School District

Esther Thomas – Selectboard, Middlebury

Sarah Tischler – Selectboard, St. George

Anne Watson – Mayor, Montpelier

Jenn Wood – Justice of the Peace, Grand Isle

Thea Wurzburg – Justice of the Peace, Winooski

Virginia

Federal

Abigail Spanberger – U.S. Congress, VA-07

 

Local

Emily Francis – City Council, San Luis Obispo

Sonia Vasquez Luna – City Council, Manassas

 

Washington

Federal

Natasha Hill – U.S. Congress, WA-05

Kim Schrier – U.S. Congress, WA-08

 

State

April Berg – State House, District 44

Lauren Davis – State House, District 32

Brandy Donaghy – State House, District 44

Darya Farivar – State House, District 46

Julianne Gale – State Senate, District 35

Leah Griffin – State House, District 34

Michaela Kelso – State House, District 6

Sharlett Mena – State House, District 29

Shukri Olow – State House, District 47

Julia Reed – State House, District 36

Alicia Rule – State House, District 42

Maria Siguenza – State House, District 22

Emijah Smith – State House, District 37

Jamie Smith – State House, District 25

Holly Stanton – State House, District 31

Jamila Taylor – State House, District 30

Claire Wilson – State Senate, District 30

 

Local

Andrea Jarmon – District Court, King County, SW Division Position 2

Leesa Manion – County Prosecutor, King County

Nyjat Rose-Akins – Municipal Court, Seattle, Position 7

Pooja Vaddadi – Municipal Court, Seattle, Position 3

Wisconsin

Federal

Ann Roe – U.S. Congress, WI-01

 

State

Jill Billings – State Assembly, District 95

Dianne Hesselbein – State Senate, District 27

Jenna Jacobson – State Assembly, District 43

Jessica Katzenmeyer – State Senate, District 5

Maureen McCarville – State Assembly, District 37

Lakeshia Myers – State Assembly, District 12

Melissa Ratcliff – State Assembly, District 37

Kristina Shelton – State Assembly, District 90

Shelia Stubbs – State Assembly, District 77

Lisa Subeck – State Assembly, District 78

Kelly Westlund – State Senate, District 25

 

Local

Julie Allen – Board of Supervisors, Lincoln County, District 19

Richelle Andrae – Board of Supervisors, Dane County, District 11

Rebecca Clarke – Board of Supervisors, Sheboygan County, District 5

Kate Cronin – Board of Aldermen, Verona, District 3

Analiese Eicher – Board of Supervisors, Dane County, District 3

Lynnsey Erickson – City Council, Oshkosh

Jackie Gackstatter – Clerk of Courts, Rock County

Gabriella Gerhardt – Common Council, Fitchburg

Alicia Halvensleben – City Council, Waukesha

Sharon Hampson – Board of Supervisors, La Crosse County, District 7

Holly Hatcher – Board of Supervisors, Dane County, District 26

Peggy Isola – Board of Supervisors, La Crosse County, District 8

Kari Ives – Board of Supervisors, Chippewa County, District 21

Jenna Jacobson – Village Council, Oregon

Alicia Jarrett – Common Council, Racine, District 14

Emily Kuhn – City Council, Middleton, District 4

Krista Lafave – Municipal Judge, Wauwatosa

Alyson Leahy – Board of Supervisors, Marathon County, District 11

Kriss Marion – Board of Supervisors, Lafayette County, District 8

Felesia Martin – Board of Supervisors, Milwaukee County, District 7

Maureen McCarville – Board of Supervisors, Dane County, District 22

Kate McGinnity – Board of Supervisors, Dane County, District 37

Jackie Moore – Board of Aldermen, Ashland, District 7

Catherine Myers – School Board, Janesville

Marcelia Nicholson – Board of Supervisors, Milwaukee County, District 10

Teresa Radermacher – City Council, Monona

Katie Rasoul – Board of Education, Elmbrook

Melissa Ratcliff – Board of Supervisors, Dane County, District 36 & Village Board, Cottage Grove

Michele Ritt – Board of Supervisors, Dane County, District 18

Elizabeth Sumner – Board of Supervisors, Milwaukee County, District 1

Sequanna Taylor – Board of Supervisors, Milwaukee, District 5

Christina Tryggestad – Board of Supervisors, La Crosse County, District 13

Mary Von Ruden – Board of Supervisors, Monroe County, District 7