2019 Candidates

2019 Emerge Candidates

115 women as of February 2019

Alabama (1)

Marche Johnson — Montgomery City Council, District 3

 

Arizona (1)

Joanna Mendoza — School Board, District 5

 

California (5)

Ana Cubas — LAUSD School Board

Erin Edwards — Riverside City Council, Ward 1

Gina Fisher — Santa Barbara City Council, District 6

Suzy Loftus — San Francisco County District Attorney

Nancy Tung — San Francisco County District Attorney

Colorado (12)

Candi CdeBaca — Denver City Council, District 9

Kyra Degruy — Lakewood City Council, Ward 1

Meg Froelich — State House, District 3

Michele Fry — Denver City Council, District 5

Dana Gutwein — Lakewood City Council, Ward 5

LaMone Noles —Denver City Council, District 8

Peg Perl — Denver County Clerk and Recorder

Shayla Richard — Denver City Council, District 11

Amanda Sawyer — Denver City Council, District 5

Leanne Wheeler — Aurora City Council

Colleen Zahradnicek — Denver City Council, District 4

Trish Zornio — US Senate

Kentucky (3)

Jacqueline Coleman — Lieutenant Governor

Sheri Donahue — State Auditor

Kelsey Hayes Coots — State Auditor

Louisiana (12)

NaTashia Benoi — State House, District 18

Alicia Calvin — State House, District 16

Judy Duhon — State House, District 20

Peggy Joseph —Parish

Daryl Joy Walters — State House, District 3

Morgan Lamandre — State House, District 66

LaTanghue Narcisse — St. Martin Parish Council, District 3

Robin Parrott — State House, District 95

Bambi Polotzola — State House, District 38

Dwazendra Smith — Lafayette Parish District Court

Beverly Thompson — State Senate, District 16

Erica Williams — School Board, District 4

Maine (1)

Laurie Osher — Orono Town Council

Massachusetts (1)

Maya Jamaleddine — Alderman

Michigan (1)

Natalie Price — Berkley City Council

Nevada (1)

Melissa Clary — Las Vegas City Council, Ward 3

New Jersey (1)

Michelle Pirone Lambros — Princeton City Council

Oregon (9)

Jennifer Brownlee — Happy Valley City Council

Kristin Cornuelle —Multnomah Education Service District

See Eun Kim — Hillsboro School Board

Lisa Fragala —Lane Community College Board

Kathleen George — Confederated Tribes of Grabd Ronde

Chelsea Martin — West Linn-Wilsonville School Board

Carina Miller — Confederated Tribes of Warm Springs

Tya Ping — Tualatin Hills Park & Recreation District

Mary Walston — Eugene 4J School Board

Pennsylvania (8)

Kris Ballerini — Bucks County Treasurer

Valerie Fleisher —  Mount Lebanon School Board

Elaine Paul Schafer — Delaware County Council

Melissa Robbins — Philadelphia City Council

Jessica Rothschild — Scranton City Council

Nicola Serianni — Philadelphia Court of Common Pleas

Monica Taylor — Delaware City Council

Paige Van Wirt — Bethlehem City Council

South Carolina (4)

Tina Belge — State Senate, District 5

Dorthy Dowe —  Greenville City Council

Shaterica Neal — Gray Court Town Council

Ashley Peele — Mayor of North Charleston

Tennessee (3)

Joy Styles — Metro Nashville City Council, District 32

Zulfat Suara —  Metro Nashville City Council

Kyonzte Toombs — Metro Nashville City Council, District 2

Virginia (25)

Dawn Adams — House of Delegates, District 68

Haya Ayala —  House of Delegates, District 51

Buta Biberaj — Loudon County Commonwealth’s Attorney

Jennifer Boysko — State Senate, District 22

Jennifer Carroll Foy — House of Delegates, District 2

Cathy Copeland — House of Delegates, District 26

Parisa Dehghani-Tafti — Arlington Commonwealth’s Attorney

Karrie Delaney — House of Delegates, District 67

Laurie Dodd — Hunter Mill District

Margaret Franklin — Prince William Board of Supervisors

Wendy Gooditis — House of Delegates, District 10

Elizabeth Guzman — House of Delegates, District 31

Kelly Hebron — Fairfax County Board of Supervisors, Lee District

Annette Hyde — State Senate, District 24

Larysa Kautz — Fairfax County Board of Supervisors, Lee District

Rebecca Leser — House of Delegates, District 96

Kathleen Murphy — House of Delegates, District 34

Dalia Palchik — Fairfax County Board of Supervisors, Providence District

Debra Rodman — House of Delegates, District 73

Danica Roem — House of Delegates, District 13

Mavis Taintor — House of Delegates, District 33

Lucero Wiley — State Senate, District 13

Jennifer Woofter — House of Delegates, District 22

Erika Yalowitz — Fairfax County Board of Supervisors, Providence District

Kathy Tran — House of Delegates, District 42

Washington (2)

Leatta Dahlhoff — Tumwater City Council

Tabitha Wolf — Spokane City Council

Wisconsin (25)

Julie Allen — Town of King Treasurer

Alice Belcher — Brown Deer School District

Tammy Bockhorst — Shorewood Village Board

Carolyn Clow — McFarland Village Board President

Shyla Deacon — Milwaukee Public Schools Board of Directors, District 1

Catherine Emmanuelle — Eau Claire City Council

Sarah Gaskell — Alderperson, District 2

Joyce Hall — Alderperson, District 6

Amanda Hall — Cooman City Council, District 3

Jenna Jacobson — Trustee

Melissa Lemke — Racine City Council, District 15

Lindsay Lemmer — Madison City Council, District 3

Jennifer Levie — Racine Common Council, District 5

Emily Lindsey — Alderperson, District 1

Arvina Martin — Alderperson, District 11

Barbara McKinney — Madison City Council, District 1

Diane Odeen — River Falls City Council

Melissa Ratcliff — Dane County Supervisor, District 36

Esther Roberts — Kenosha County Board, District 15

Kristina Shelton — Green Bay Area Public School District

Stephanie Spellman — Nennah City Council

Natalia Taft — Racine Common Council, District 14

Sequanna Taylor — Milwaukee School Board, District 3

Gina Walkington — State Assembly, District 64

Anissa Welch — Mayor of Milton