2021 Election Winners

More than 150 Emerge alums won their general elections in 2021!

Updated Dec 2021

Alabama

Local

Marche Johnson – City Council, Montgomery, District 3

LaTonya Tate – City Council, Birmingham, District 9

California

State

Mia Bonta – State Assembly, District 18

 

Local

Courtney Welch – City Council, Emeryville

Colorado

Local

Yolanda Avila – City Council, Colorado Springs, District 2

Erika Brown – School Board, Durango, District A

Julie Duran Mullica – City Council, Northglenn, Ward 3

Hannah Gay Keao – City Council, Edgewater

Anne Keke – Public Schools Board of Education, Aurora

Sophia Mayott-Guerrero – City Council, Lakewood, Ward 2

Crystal Murillo – City Council, Aurora, Ward 1

Lisa Smith – City Council, Arvada

Nicole Speer – City Council, Boulder

Jenny Willford – City Council, Northglenn, Ward 4

Cheryl Wink – City Council, Englewood

Connecticut

Local

Sandra Allyn-Gauthier – First Selectman, Preston

Vanita Bhalla – Board of Assessment Appeals, Woodbury

Nuchette Black-Burke – Town Council, Windsor

Brenda Falusi – Town Council, Coventry

Sarah Gallagher – Legislative Council, Hamden, District 4

Karimah Mickens – Town Clerk, Hamden

Angie Parkinson – Town Council, East Hartford

Diana Singer – Representative Town Meeting, Greenwich, District 10

Kathleen Tracy – Zoning Board of Appeals, Old Lyme

Danielle Wong – Mayor, Bloomfield

Iowa

State

Cara Galloway – City Council, Ottumwa

Angela Kofoot – City Council, Spirit Lake

Rylie Pflughaupt – City Council, Vinton

Louisiana

Local

Susan Hutson – Parish Sheriff, Orleans

Chelsey Napoleon – Parish Civil Clerk of Court, Orleans

Maine

State

Raegan Larochelle – State House, District 86

 

Local

Maureen Aucoin – City Council, Hallowell

Jennie Butler – School Board, Windham

Abigail St. Valle – City Council, August

Elyse Tipton – School Board, South Portland

Dina Yacoubagha – City Council, Bangor

Maryland

Local

Ashley Heffernan Kaiser – City Council, Centreville

Denise Mitchell – City Council, College Park, District 4

Massachusetts

State

Lydia Edwards – State Senate, 1st Suffolk and Middlesex District

 

Local

Maya Alkanj Jamaleddine – Councilor, Melrose City

Tania Anderson – City Council, Boston, District 7

Katjana Ballantyne – Mayor, Somerville

Akriti Bhambi – School Committee, Cambridge

Meredith Boericke – Town Council, Braintree, District 5

Liz Breadon – City Council, Boston, District 9

Mary Chaffee – Select Board, Brewster

Susan Chalifoux Zephir – City Council, Leominster

Jackie Doherty – School Committee, Lowell

Lydia Edwards – City Council, Boston, District 1

Veronica Fenton – School Committee, Lenox

Jessica Finocchiaro – City Council, Methuen

Margot Fleischman – Board of Selectmen, Bedford

Julie Flowers – City Council, Beverly

Karen Foster – City Council, Northampton, Ward 2

Judith Garcia – City Council, Chelsea, District 5

Jamila Gore – City Council, Northampton

Beverly Hugo – School Committee, Framingham, District 1

Amanda Linehan – City Council, Malden, Ward 3

Alanna Mallon – City Council, Cambridge

Stephanie Martins – City Council, Everett, Ward 2

Bridget Matthews-Kane – City Committee, Westfield, Ward 3

Melanie McLaughlin – School Committee, Medford

Julia Mejia – City Council, Boston

Alice Merkl – City Council, Salem

Nicole Morell – City Council, Medford

Erin Murphy – City Council, Boston

Tessa Murphy-Romboletti – City Council, Holyoke

Judy Pineda Neufeld – City Council, Somerville, Ward 7

Brenda Noel – City Council, Newton, Ward 6

Tamika Olszewski – School Committee, Newton, Ward 4

Samantha Perlman – City Council, Marlborough

Jennifer Raitt – Town Meeting, Brookline, Position 4

Sara-Lynn Reynolds – City Council, Attleboro, Ward 1

Rebecca Sherlock-Shangraw – School Committee, Weymouth

Sumbul Siddiqui – Mayor, Cambridge

Kristen Strezo – City Council, Somerville

Ayesha Wilson – School Committee, Cambridge

Michelle Wu – Mayor, Boston

Kate Wynne – Planning Board, Westwood

New Jersey

State

Sadaf Jaffer – General Assembly, District 16

Britnee Timberlake – General Assembly, District 34

 

Local

Dahlia Vertreese – Mayor, Hillside

New Mexico

Federal

Melanie Stansbury – U.S. Congress, NM-01

 

Local

Sascha Anderson – School Board, Santa Fe, Position 5

Nancy Baca – CNM Board, District 5

Guadelupe Cano – City Council, Silver, District 4

Becky Corran – City Council, Las Cruces, District 5

Arlean Murillo-Trujillo – School District, Gadsden Independent, Position 2

Diana Murillo-Trujillo – Mayor, Anthony

Kate Noble – Board of Education, Santa Fe Public Schools

Susan Quintana – School Board, Pojoaque Valley

Teresa Smith de Cherif – Valencia Soil & Water Conservation Board

Jessica Velasquez – Chair, DPNM

New York

Local

Destiny Hallenbeck – Town Board, Chatham

Ohio

Local

Tiffany deSilva – Board of Education, Dublin

Oregon

Local

Ashley Carson-Cottingham – School Board, Salem-Keizer

Laurie Cremona Wagner – Community College Board, Portland

Ugonna Enyinnaya – School Board, Beaverton

Ashley Espinoza – School Board, Bethel

Neelam Gupta – School Board, Lake Oswego

Ashley Hartmeier-Prigg – City Council, Beaverton

Irene Konev – Community College Board, Clackamas

Erika Lopez – School Board, Hillsboro

Annette Mattson – Community College Board, Mt. Hood

Sonja McKenzie – School District, Parkrose

Felicita Monteblanco – Tualatin Hills Parks and Recreation District

Hoa Nguyen – School Board, David Douglas

Karen Perez-Da Silva – School Board, Beaverton

Erica Skatvold – Board of Directors, Central Oregon Community College

Andrea Valderrama – School Board, David Douglas

Kathy Wai – School Board, North Clackamas

Abbie Warmbier – School District, McMinnville

Rose Wilde – Service District, Lane Education

Helen Ying – Education Service District, Multnomah

Pennsylvania

Local

Wendi Barish – Court of Common Pleas, Philadelphia, Judge

Lillian DeBaptiste – Mayor, West Chester

Janet Diaz – City Council, Lancaster

Mercedes Evans – Borough Council, Camp Hill

Danielle Fournier – Mayor, West Conshohocken

LouCrecie Garlanger – Director, Upper Moreland Township School

Bernadette Hannah-Barone – Board of Supervisions, Middletown Township

Susan Henderson-Utis – School Board, Rose Tree Media

Joyce Keller – Board of Supervisions, Whitpain Township

Karen Mallah – School Board, Camp Hill

Samantha Newell – Borough Council, Rutledge

Bhavini Patel – Borough Council, Edgewood

Monet Reilly – Judge of Elections, Haverford Township

Taiba Sultana – City Council, Easton

Audrey Ware – Township Supervisor, Montgomery

Tara Zrinski – County Council, Northampton

South Carolina

Local

Aditi Bussells – City Council, Columbia

Tina Herbert – City Council, Columbia, District 1

Alicia Sullivan – City Council, Laurens

Virginia

State 

Dawn Adams – House of Delegates, District 68

Elizabeth Bennett-Parker – House of Delegates, District 45

Karrie Delaney – House of Delegates, District 67

Wendy Gooditis – House of Delegates, District 10

Elizabeth Guzman – House of Delegates, District 31

Candi King – House of Delegates, District 67

Kathleen Murphy – House of Delegates, District 34

Danica Roem – House of Delegates, District 13

Brianna Sewell – House of Delegates, District 51

Irene Shin – House of Delegates, District 86

Shelly Simonds – House of Delegates, District 94

Kathy Tran – House of Delegates, District 42

 

Local 

Alyia Gaskins – City Council, Alexandria

Blythe Scott – Commissioner of the Revenue, Norfolk

Washington

Local

Melissa Bedford – School Board, Spokane, District 3

Tracy Flood – Municipal Court Judge, Bremerton

Kaylee Galloway – County Council, Whatcom, District 1

Toshiko Hasegawa – Port Commission, Seattle, District 4

Norma Hernandez – Mayor, College Place

Darcy Huffman – School Board, Olympia, District 3

Deborah Kilgore – School Board, Edmonds, District 4

Deborah Lurie – School Board, Mercer Island, District 4

Kathy Mulkerin – School Board, Walla Walla, District 1

Debbie Page – City Council, Black Diamond, District 7

Diana Perez – City Council, Vancouver, District 3

Sarah Perry – County Council, King, District 3

Linda Redmon – Mayor, Snohomish

Debra Srebnik – City Council, Kenmore, District 6

Nikki Torres – City Council, Pasco, District 3

Robin Vasquez – City Council, Lacey, District 4

Wisconsin

State

Jill Underly – Superintendent, Public Instruction

Katie Kegel – Circuit Court, Milwaukee County, Branch 3

 

Local 

Julie Allen – Town Treasurer, King

Mary Arnold – Mayor, Columbus

Faustina Bohling – City Council, Sun Prairie, District 4

Carolyn Clow – Village President, McFarland

Loreen Gage – School Board, Monona Grove

Erin Gallagher – City Council, Darlington, District 5

Jill Gaskell – School Board, Pecatonica Area

Joyce Hall – Common Council, Hudson, District 6

Bryn Horton – School Board, Sun Prairie

Raisa Koltun – Village Board, Whitefish Bay

Melissa Lemke – Common Council, Racine, District 15

Lindsay Lemmer – Common Council, Madison, District 3

Abby Lowery – Village Board, Deforest

Arvina Martin – Common Council, Madison, District 11

Barbara McKinney – Common Council, Madison, District 3

Diane Odeen – City Council, River Falls

Emily Siegrist – Village Board, Brown Deer

Liz Sumner – Village Board, Fox Point

Natalia Taft – Common Council, Racine, District 13

Maiyoua Thao – Common Council, Appleton, District 7

Regina Vidaver – Common Council, Madison, District 5

Anissa Welch – Mayor, Milton