2021 Candidates

Check out the Emerge alums on the ballot in 2021!

List as of September 21, 2021

Alabama

Local

Marche Johnson, Montgomery City Council, District 3

LaTonya Tate, Birmingham City Council, District 9

California

State

Mia Bonta, State Assembly, District 18

Local

Courtney Welch, Emeryville City Council

 

 

 

 

Colorado

Local 

Shenika Carter, Commerce City Council

Erika Brown, Durango School Board

Hannah Gay Keao, Edgewater City Council

Anne Keke, Aurora Public Schools Board of Education

Sophia Mayott-Guerrero, Lakewood City Council Ward 2

Anita Seitz, Westminster Mayor 

Lisa Smith, Arvada City Council (At-large)

Nicole Speer, Boulder City Council (At-large)

Jenny Willford, Northglenn City Council, Ward 4

Caitlin Wyrick, Loveland City Council, Ward 4

Connecticut

Local 

Sandra Allyn-Gauthier, Preston First Selectman

Nuchette Black-Burke, Windsor Town Council

Suzette DeBeatham-Brown, Mayor of Bloomfield

Aigné Goldsby, Mayor of Cromwell

Alexa Keener, Torrington Board of Public Safety

Karimah Mickens, Hamden Town Clerk

Angie Parkinson, East Hartford Town Council

Danielle Wong, Bloomfield Town Council

Iowa

Local

Athena Gilbraith, Mayor of Davenport

Kimberly Graham, Polk County Attorney

Lori Lovstad, Ankeny School Board

Kentucky

State

Helen Bukulmez, State House, District 22

Louisiana

State

Alicia Calvin, State House, District 16

Local

Susan Hutson, Orleans Parish Sheriff

Chelsey Richard Napoleon, Orleans Parish Clerk of Civil District Court

Timolynn Sams, New Orleans City Council, District D

Rella Zapletal, New Orleans City Council, District B

 

Maine

State

Reagan Larochelle, State House, District 86

Local

Maureen Aucoin, Hallowell City Council (At-large)

Jennie Butler, Windham School Board

Lynnea Hawkins, Lewiston School Board

Abigail St. Valle, August City Council (At-large)

Shelby Wright, Hampden Town Council

Dina Yacoubagha, Bangor City Council (At-large)

 

Maryland

Local

Ashley Heffernan Kaiser, Centreville City Council

Denise Mitchell, College Park City Council, District 4

Massachusetts

Local

Gerly Adrien, Mayor of Everett

Maya Alkanj Jamaleddine, Melrose City Councilor (At-large)

Tania Anderson, Roxbury City Council, District 7

Katjana Ballantyne, Mayor of Somerville

Meredith Boericke, Braintree Town Council, District 5

Manikka Bowman, Cambridge School Committee

Liz Breadon, Boston City Council, District 9

Mary Chaffee, Brewster Select Board

Susan Chalifoux Zephir, Leominster City Council (At-large)

Ayanna Crawford, Springfield School Committee

Jackie Doherty, Lowell School Committee

Lydia Edwards, Boston City Council, District 1

Annissa Essaibi-George, Mayor of Boston

Veronica Fenton, Lenox School Committee

Jessica Finocchiaro, Methuen City Council (At-large)

Shanna Fishel, Mayor of Northampton

Margot Fleishman, Bedford Selectman

Julie Flowers, Beverly City Council (At-large)

Karen Foster, Northampton City Council, Ward 2

Andrea Freeman, Mayor of Leominster

Judith Garcia, Chelsea City Council, District 5

Jamila Gore, Northampton City Council (At-large)

Reeny Groden, Southampton Board of Selectmen

Beverly Hugo, Framingham School Committee

Meryl Kessler, Newton City Council, Ward 3

Shirley Konneh, Worcester City Council (At-large)

Amanda Linehan, Malden City Council, Ward 3

Rebecca Lisi, Holyoke City Council (At-large)

Sheila Lyons, Barnstable County Commissioner

Alanna Mallon, Cambridge City Council (At-large)

Stephanie Martins, Everett City Council, Ward 2

Bridget Matthews-Kane, Westfield City Council, Ward 3

Nicole McClain, Lynn City Council (At-large)

Melanie McLaughlin, Medford School Committee

Natasha Megie-Maddrey, Lynn City Council, Ward 4

Julia Mejia, Boston City Council (At-large)

Alice Merkl, Salem City Council (At-large)

Carla Monteiro, Boston City Council (At-large)

Nicole Morell, Medford City Council (At-large)

Erin Murphy, Boston City Council (At-large)

Tessa Murphy-Romboletti, Holyoke City Council (At-large)

Brenda Noel, Newton City Council, Ward 6

Tamika Olszewski, Newton School Committee

Samantha Perlman, Marlborough City Council (At-large)

Judy Pineda Neufeld, Somerville City Council, Ward 7

Jennifer Rait, Brookline Town Meeting, Position 4

Kelly Ransom, Boston City Council

Darlene Reina, Chicopee City Council

Sara-Lynn Reynolds, Attleboro City Council, Ward 1

Jessica Rushing, Pembroke Board of Selectmen

Katia Santiago-Taylor, Walpole School Committee

Rebecca Shangraw, Weymouth School Committee (At-large)

Sumbul Siddiqui, Cambridge City Council (At-large)

Theodora Skeadas, Cambridge City Council

Liz Speakman, Quincy School Committee

Yvonne Spicer, Mayor of Framingham

Kristen Stress, Somerville City Council (At-large)

Mary Tamer, Boston City Council, District 6

Anne Thalheimer, Holyoke City Council, Ward 3

Keri Thompson, Cohasset Board of Selectmen

Judith Underwood, Harwich Water Commissioner

Susan Voss, Northampton School Committee (At-large)

Ayesha Wilson, Boston City Council (At-large)

Michelle Wu, Mayor of Boston

Kate Wynne, Westwood Planning Board

Michigan

Local

Belem Morales, Royal Oak City Commissioner

New Jersey

State

Raya Aribol, General Assembly, District 12

Elizabeth Graner, General Assembly, District 21

Erin Howard, General Assembly, District 13

Sadaf Jaffer, General Assembly, District 16

Britnee Timberlake, General Assembly, District 34

Local

Nichelle Santos, Warren Township Committee

Dahlia Vertreese, Mayor of Hillside

Roberta Walters, Manville Borough Council

New Mexico

Federal

Melanie Stansbury, U.S. Congress, NM-01

Local

Becky Corran, Las Cruces City Council, District 5

Emilie DeAngelis, Albuquerque City Council, District 7

Susan Quintana, Pojoaque Valley School Board

Lan Sena, Albuquerque City Council, District 1

Oregon

Local

Ashley Carson-Cottingham, Salem-Keizer School Board

Laurie Cremona Wagner, Portland Community College Board

Ugonna Enyinnaya, Beaverton School Board

Ashley Espinoza, Bethel School Board

Neelam Gupta, Lake Oswego School Board

Ashley Hartmeier-Prigg, Beaverton City Council

Irene Konev, Clackamas Community College Board

Erika Lopez, Hillsboro School Board

Annette Mattson, Mt. Hood Community College Board

Sonja McKenzie, Parkrose School District

Felicita Monteblanco, Tualatin Hills Parks and Recreation District

Hoa Nguyen, David Douglas School Board

Karen Perez-Da Silva, Beaverton School Board

Erica Skatvold, Central Oregon Community College

Andrea Valderrama, David Douglas School Board

Kathy Wai, North Clackamas School Board

Abbie Warmbier, McMinnville School District

Rose Wilde, Lane Education Service District

Helen Ying, Multnomah Education Service District

Pennsylvania

Local

Wendi Barish, Philadelphia Court of Common Pleas Judge

Margie Brown, St. Mary’s City Council

Patti Bruno, Northampton County Council (At-large)

Janet Diaz, Lancaster City Council

Lillian DeBaptiste, Mayor of West Chester

Mercedes Evans, Camp Hill Borough Council

Danelle Fournier, Mayor of West Conshohocken

LouCrecie Garlanger, Upper Moreland Township School Director

Bernadette Hannah-Barone, Middletown Township Board of Supervisors

Susan Henderson-Utis, Rose Tree Media School Board

Bonny Hodges, 4th Ward Commissioner, Springfield

Joyce Keller, Whitpain Township Board of Supervisors

Adrienne King, Pennridge School Board

Lydia Laythe, Erie County Council

Karen Mallah, Camp Hill School Board

Kimberly McGlonn, Jenkintown Borough Council

Samantha Newell, Rutledge Borough Council

Bhavini Patel, Edgewood Borough Council

Monet Reilly, Judge of Elections

Maraleen Shields, Lehigh County Court of Common Pleas

Hannah Stackawitz, Middletown Township Tax Collector

Antonetta Stancu, Bucks County District Attorney

Taiba Sultana, Easton City Council

Audrey Ware, Township Supervisor in Montgomery Township

Tara Zrinski, Northampton County Council

South Carolina

Local

Heather Bauer, Columbia City Council

Aditi Bussells, Columbia City Council

Tameika Isaac Devine, Mayor of Columbia

Tina Herbert, Columbia City Council

Alicia Sullivan, Laurens City Council

Texas

Local

Shannon Baldwin, Harris County Criminal Court at Law, District 4

Renee Schalk, Justice of the Peace, District 3

Celina Vasquez, Justice of the Peace, District 4

Virginia

State

Dawn Adams, House of Delegates, District 68

Hala Ayala, Lt. Governor

Elizabeth Bennett-Parker, House of Delegates, District 45

Trudy Berry, House of Delegates, District 61

Caitlin Coakley, House of Delegates, District 65

Karrie Delaney, House of Delegates, District 67

Wendy Gooditis, House of Delegates, District 10

Jasmine Gore, House of Delegates, District 62

Nancy Guy, House of Delegates, District 83

Elizabeth Guzman, House of Delegates, District 31

Annette Hyde, House of Delegates, District 30

Candi King, House of Delegates, District 67

Rachael Levy, House of Delegates, District 55

Kathleen Murphy, House of Delegates, District 34

Finale Norton, House of Delegates, District 100

Sara Ratcliffe, House of Delegates, District 58

Danica Roem, House of Delegates, District 13

Brianna Sewell, House of Delegates, District 51

Irene Shin, House of Delegates, District 86

Shelly Simonds, House of Delegates, District 94

Katie Sponsler, House of Delegates, District 66

Kathy Tran, House of Delegates, District 42

Local

Alyia Gaskins, Alexandria City Council

Laura Habr, Virginia Beach Treasurer

Nicole Sanders, Norfolk Commissioner of the Revenue

Blythe Scott, Norfolk Commissioner of the Revenue

Washington

Local

Melissa Bedford, Spokane School Board, District 3

Dawn Bennett, Mayor of Kent

Kate Bishop, Ferndale City Council, District 6

Kelly Blucher, Tacoma City Council, District 2

Alicia Crank, Edmonds City Council, District 1

Brandy Donaghy, Snohomish Council Council, District 5

Chauné Fitzgerald, Richland City Council, District 1

Tracy Flood, Bremerton Municipal Court Judge

Kaylee Galloway, Whatcom County Council, District 1

Cindy Gobel, Marysville City Council, District 1

Toshiko Hasegawa, Seattle Port Commission, District 4

Norma Hernandez, Mayor of College Place

Darcy Huffman, Olympia School Board, District 3

Deborah Kilgore, Edmonds School Board, District 4

Tiffany LaFontaine, Federal Way School Board

Naz Lashgari, Lynwood City Council, District 2

Tanya Lavoy, Snoqualmie City Council, District 5

Rebecca Lewis, Whatcom County Council, District 3

Soleil Lewis, Des Moines City Council, District 7

Ruth Lipscomb, Bellevue City Council, District 4

Deborah Lurie, Mercer Island School Board, District 4

Kate Moran, Mayor of West Richland

Kathy Mulkerin, Walla Walla School Board, District 1

Nicole Ng-A-Qui, Snohomish County Council, District 1

Liz Olhsson, Lakehaven Water and Sewer Commission

Shukri Olow, King County Council, District 5

Debbie Page, Black Diamond City Council, District 7

Diana Perez, Vancouver City Council, District 3

Sarah Perry, King County Council, District 3

Elizabeth Pew, Tacoma Port Commissioner, District 2

Linda Redmon, Mayor of Snohomish

Naghmana Sherazi, Spokane City Council, District 1

Debra Srebnik, Kenmore City Council, District 6

Nadine Stecklein, College Place City Council, District 3

Nikki Torres, Pasco City Council, District 3

Kim-Khanh Van, King County Council, District 9

Robin Vazquez, Lacey City Council, District 4

Wisconsin

State

Jill Underly, Superintendent of Public Instruction

Katie Kegel, Milwaukee County Circuit Court, Branch 3

Local

Julie Allen, Town of King Treasurer

Mary Arnold, Mayor of Columbus

Faustina Bohling, Sun Prairie City Council, District 4

Carolyn Clow, McFarland Village President

Bryn Ege Horton, Sun Prairie School Board

Loreen Gage, Monona Grove School Board

Erin Gallagher, Darlington City Council, District 5

Jill Gaskell, Pecatonica Area School Board

Joyce Hall, Hudson Common Council, District 6

Leah Schreiber Johnson, Oak Creek-Franklin School Board

Raisa Koltun, Whitefish Bay Village Board

Melissa Lemke, Racine Common Council, District 15

Lindsay Lemmer, Madison Common Council, District 3

Abby Lowery, Deforest Village Board

Arvina Martin, Madison Common Council, District 11

Barbara McKinney, Madison Common Council, District 1

Diane Odeen, River Falls City Council

Kerry Reis, Hudson Common Council, District 1

Emily Siegrist, Brown Deer Village Board

Liz Sumner, Fox Point Village Board

Natalia Taft, Racine Common Council, District 13

Maiyoua Thao, Appleton Common Council, District 7

Regina Vidaver, Madison Common Council, District 5

Anissa Welch, Mayor of Milton