2020 Election Winners

More than 400 Emerge alums won their general elections in 2020!

Updated Nov 2020

Arizona

State

Andrea Dalessandro — State House, District 2

Jennifer Longdon — State House, District 24

Athena Salman — State House, District 26

Kiana Sears — School Board, Mesa

Beth Weisser — School Board, Kingman

 

Local

Deborah Ann Begay — Justice of the Peace, Moon Valley

Jessica Bueno — School Board, District 1

Gabriella Cazares-Kelly — County Recorder, Pima County

Kiana Sears — School Board, Mesa

Beth Weisser — School Board, Kingman

Arkansas

State

Denise Ennett — State House, District 36

Denise Garner — State House, District 84

 

Local

Ali Brady Noland — School Board, Little Rock

April Legere — City Council, Rogers

California

State

Rebecca Bauer-Kahan — State House, District 16

 

Local

Paula Amezola De Herrera — Board of Education, Culver City Unified School District

Angela Andrews — City Council, Hayward

Tina Arias Miller — Board of Trustees, Rancho Santiago Community College

Rebeca Armendariz — City Council, Gilroy

Kathye Armitage — Water Board, Santa Clarita

Caroline Bañuelos — College Board Trustee, Santa Rosa Junior College

Lisa Bennett — School Board, Sausalito Marin City

Melissa Blaustein — City Council, Sausalito

Chelsea Bonini — Board of Education, San Mateo County

Tiffany Boyd-Hodgson — Water Board, Vallecitos

Desrie Campbell — School Board, Fremont Unified District

Aliya Chisti — City Council, San Francisco City College Board

Letitia Clark — City Council, Tustin

Elena Condes — County Judge, Alameda Seat 2

Gina Cuclis — Board of Education, Sonoma County 

Cindy Darling — City Council, Walnut Creek

Denise Delgado — City Council, Coachella

Elizabeth Echols — Parks Board, East Bay

Mara Elliott — City Attorney, City of San Diego

Ge’Nell Gary — City Council, Albany

Lisa Gauthier — City Council, East Palo Alto 

Sophie Hahn — City Council, Berkeley District 5

Heidi Harmon — Mayor, San Luis Obispo

Nichelle Henderson — Board of Trustees, Los Angeles Community College District Seat 5

Marie Henrio — School Board, Ross Valley District

Melissa Hernandez — Mayor, Dublin

Alma Hernandez — City Council, Suisun

Wendy Ho — Board of Trustees, San Jose Evergreen Community College District

Linda Jackson — Board of Education, San Rafael City Schools District 

Ariel Kelley — City Council, Healdsburg

Farrah Khan — Mayor, Irvine

Tammy Kim — City Council, Irvine

Tamika L’Ecluse — American River Flood Control District

Maika Llorens Gulati — City Council, San Rafael District 1

Jessie Lopez — City Council, Santa Ana Ward 3

Juslyn Manalo — City Council, Daly 

Frances Marquez — City Council, Cypress

Elisa Márquez — City Council, Hayward 

Conna McCarthy — City Council, Piedmont

Yasmine-Imani McMorrin — City Council, Culver

Cristina Medina Dirksen — City Council, Marina

Myrna Melgar — Board of Supervisors, San Francisco District 7

Veronica Miramontes — Board of Trustees, Monterey Peninsula Unified School District

Kaysa Moreno — School Board, Alhambra Unified District 3

Natalie Moser — City Council, Huntington Beach

Carlyn Obringer — City Council, Concord District 2

Beth Painter — City Council, Napa District 2

Doriss Panduro — City Council, Fairfield District 5

Sasha Renee Perez — City Council, Alhambra

Sara Prada — School Board, Hayward Unified

Treva Reid — City Council, Oakland District 7

Caitlin Robinett Jachimowicz — City Treasurer, Morgan Hill

Wendy Root Askew — Board of Supervisors, Monterey County

Rebecca Saltzman — BART Board of Directors, District 3

Ann Schneider — City Council, Millbrae 

Francesca Segrè — School Board, Menlo Park

Kellie Shay Hinze — City Council, Encinitas

Melissa Shuen-Mallory — School District, New Haven Unified , Trustee Area 2

Sepi Shyne — City Council, West Hollywood

Lateefah Simon — BART Board of Directors, District 7

Cristine Soto DeBerry — Fire District, Southern Marin

Jessica Speiser — Board of Trustees, Los Altos School District

Mai Vang — City Council, Sacramento District 8

Jocelyn Vargas — School District Trustee, Coachella Valley Unified Area 4

Malia Vella — City Council, Alameda 

Marni von Wilpert — City Council, San Diego District 5

Jean Walsh — Alameda-Contra Costa Transit District Director, Ward 2

Kimberly Warmsley — City Council, Stockton, District 6

Stephanie Williams-Rogers — School Board, Brentwood Union District

Dr. Marcia Wilson — School Board, Alhambra Unified

Monica E. Wilson — City Council, Antioch District 4

Jen Wolosin — City Council, Menlo Park District 3

Tina Wu Fredericks — Board of Education, Pasadena Unified School District District 6

 

Colorado

State

Jen Bacon — State House, District 7

Tracey Bernett — State House, District 12

Shannon Bird — State House, District 35

Lisa Cutter — State House, District 25

Lindsey Daugherty — State House, District 29

Monica Duran — State House, District 24

Daneya Esgar — State House, District 46

Meg Froelich — State House, District 3

Serena Gonzalez-Gutierrez — State House, District 4

Leslie Herod — State House, District 8

Dominique Jackson — State House, District 42

Iman Jodeh — State House, District 41

Dafna Michaelson-Jenet — State House, District 30

Callie Rennison — CU Regent, District 2

Naquetta Ricks — State House, District 40

Brianna Titone — State House, District 27

 

Local

Lynn Baca — County Commission, Adams

Kathy Chandler-Henry — County Commission, Eagle

Eva Henry — County Commission, Adams

Alexis King — District Attorney, Judicial District 1

Marta Loachamin — County Commission, Boulder District 2

Heidi McCollum — District Attorney, 5th District

Jody Shadduck-McNally — County Commission, Larimer District 3

Carrie Warren-Gully — County Commission, Arapahoe District 1

Connecticut

State

Mary Abrams — State Senate, District 13

Lucy Dathan — State House, District 142

Mae Flexer — State Senate, 29

Jane Garibay — State House, District 60

Christine Goupil — State House, District 35

Maria Horn — State House, District 64

Anne Hughes — State House, District 135

Eleni Kavros DeGraw — State House, District 17

Amy Morrin Bello — State House, District 28

Christine Palm — State House, District 36

Kara Rochelle — State House, District 104

Stephanie Thomas — State House, District 143

Mary Welander — State House, District 114

Georgia

Federal 

Lucy McBath — US Congress, GA-06

 

State

Becky Evans — State House, District 83

Shelly Hutchinson — State House, District 107

Jen Jordan — State Senate, District 6

Regina Lewis-Ward — State House, District 109

 

Local

Deborah Gonzalez — District Attorney, Western Judicial Circuit

Nicole Hendrickson — County Commission, Gwinnett Chair

Iowa

State

Sarah Trone Garriott — State Senate, District 22

Kentucky

State

Christine (Tina) Bojanowski — State House, District 32

McKenzie Cantrell — State House, District 38

Nima Kulkarni — State House, District 40

Patricia Minter — State House, District 20

Josie Raymond — State House, District 31

Attica Scott — State House, District 41

Pamela Stevenson — State House, District 43

 

Local

Serena Baker- Owen — School Board, Erlanger/Elsmere

Dana Beasley Brown — City Commissioner, Bowling Green

Cassie Chambers Armstrong — Metro Council, Louisville District 8

Leticia Cline — City Council, Cave City

Cindi Fowler — Metro Council, Louisville District 14

Willow Hambrick — City Council, Georgetown

Rene Heinrich — City Council, Highland Heights

Lisa Johnson — City Council, Versailles

Terry Owens — City Council, Radcliff

Kathy Plomin — Urban Council, Fayette, District 12

Liz Sheehan — City Council, Lexington District 5

Julie Smith-Morrow — School Board, Newport 

Julia Springsteen — City Council, Elizabethtown

Leesa Unger — City Commissioner, Frankfort

Michelle Williams — City Commissioner, Covington

Louisiana

Local

Katie Baudouin — School Board, Orleans Parish District 5

Nandi Campbell — Judge, Orleans Parish Criminal District Court Section G

Rhonda Goode-Douglas — Judge, Orleans Parish Criminal District Court Section E

Erica Martinez — School Board, Orleans Parish District 6

Ledricka Thierry — Judge, 27th Judicial District Court Division C

Maine

State

Shenna Bellows — State Senate, 14

Heidi Brooks — State House, 61

Anne Carney — State Senate, District 29

Kristen Cloutier — State House, District 60

Lynn Copeland — State House, District 14

Lydia Crafts — State House, District 90

Matthea Daughtry — State Senate, District 24

Janice Dodge — State House, District 97

Jessica Fay — State House, District 66

Lois Galgay Reckitt — State House, District 31

Traci Gere — State House, District  9

Lori Gramlich — State House, District 13

Allison Hepler — State House, District 53

Kristi Mathieson — State House, District 1

Chloe Maxmin — State Senate, District 13

Joyce “Jay” McCreight — State House, District 51

Victoria Morales — State House, District 33

Laurie Osher — State House, District 123

Amy Roeder — State House, District 125

Melanie Sachs — State House, District 48

Heather Sanborn — State Senate, District 28

Laura Supica — State House, District 126

Rachel Talbot-Ross — State House, District 40

Denise Tepler — State House, District 54

Maureen Terry — State House, District 26

Charlotte Warren — State House, District 84

Lynne Williams — State House, District 135

 

Local

Heather Abbott — Town Council, Yarmouth

Courtney Allen — City Council, Augusta

Clare Davitt — City Council, Bangor

Deqa Delach — City Council, South Portland

April Fournier — City Council, Portland

Susana Hancock — Regional School District, RSU 5, Freeport

Sarah Ward — School Administrative District, District 75

Maryland

Local

Shebra Evans — Board of Education, Montgomery County

Phylicia Porter — City Council, Baltimore, District 10

Odette Ramos — City Council, Baltimore, District 14

Massachusetts

State

Christine Barber — State House, Middlesex 34th

Michelle Ciccolo — State House, Middlesex 15th

Claire Cronin — State House, Plymouth 11th

Diana Dizoglio — State Senate, Essex 1st

Eileen Duff — Governor’s Council, D5

Brandy Fluker-Oakley — State House, Suffolk 12th

Tami Gouveia — State House, Middlesex 14th

Natalie Higgins — State House, Worcester 4th

Liz Miranda — State House, Suffolk 5th

Tram Nguyen — State House, Essex 18th

Becca Rausch — State Senate, Norfolk, Bristol, and Middlesex district

Maria Robinson — State House, Middlesex 6th

Erika Uyterhoeven — State House, Middlesex 27th

 

Local

Sheila Lyons — County Commission, Barnstable County

Michigan

State

Kyra Harris Bolden — State House, District 35

Lori Stone — State House, District 28

 

Local

Tania Ganguly — Township Trustee, Canton

Nevada

State

Shannon Bilbray-Axelrod — State House, District 34

Nicole Cannizzaro — State Senate, District 6

Lesley Cohen — State House, District 29

Venicia Considine — State House, District 18

Michelle Gorelow — State House, District 35

Susie Martinez — State House, District 12

Elaine Marzola — State House, District 31

Daniele Monroe-Moreno — State House, District 1

Shondra Summers-Armstrong — State House, District 6

Clara Thomas — State House, District 17

Selena Torres — State House, District 3

 

Local

Nancy Allf — District Court Judge, Clark County District Court, Dept. 27

Heidi Almase — Family Court Judge, Clark County District Court, Dept. X

Sunny Bailey — Family Court Judge, Clark County District Court, Dept. I

Jenny Breckus — City Council, Reno, Ward 1

Dedree Butler — Family Court Judge, Clark County District Court, Dept. J

Stephanie Charter — Family Court Judge, Clark County District Court, Dept. Y

Tara Clark Newberry — District Court Judge, Clark County District Court, Dept. 21

Kathleen Delaney — District Court Judge, Clark County District Court, Dept. 25

Belinda Harris — Justice Court, North Las Vegas, Dept. 3

Tierra Jones — District Court Judge, Clark County District Court, Dept. 10

Carli Kierny — District Court Judge, Clark County District Court, Dept. 2

Joanna Kishner — District Court Judge, Clark County District Court, Dept. 31

Jasmin Lilly-Spells — District Court Judge, Clark County District Court, Dept. 23

Lisa Schuette — City Supervisor, Carson Ward 4

Gloria Sturman — District Court Judge, Clark County District Court, Dept. 26

Monica Trujillo — District Court Judge, Clark County District Court, Dept. 3

New Mexico

Federal

Deb Haaland — US Congress, NM-01

 

State

Deborah Armstrong — State House, District 17

Karen Bash — State House, District 68

Julie Brenning — State House, District 31

Micaela Lara Cadena — State House, District 33

Christine Chandler — State House, District 43

Laura Childress — State House, District 56

Pamela Cordova — State Senate, District 30

Meredith Dixon — State House, District 20

Katy Duhigg — State Senate, District 10

Joanne Ferrary — State House, District 37

Natalie Figueroa — State House, District 30

Joy Garratt — State House, District 29

Carrie Hamblen — State Senate, District 38

Billie Helean — State House, District 57

Siah Correa Hemphill — State Senate, District 28

Dayan ‘Day’ Hochman-Vigil — State House, District 15

Doreen Wonda Johnson — State House, District 5

Denise Lang-Browne — State Senate, District 33

Georgene Louis — State House, District 26

Tara Lujan — State House, District 48

Neomi Martinez-Parra — State Senate, District 35

Marian Matthews — State House, District 27

Kristina Ortez — State House, District 42

Shannon Pinto — State Senate, District 3

Claudia Risner — State Senate, District 19

Andrea Romero — State House, District 46

Patricia Roybal Caballero — State House, District 13

Angelica Rubio — State House, District 35

Debra Sarinana — State House, District 21

Linda Serrato — State House, District 45

 

Local 

Christina Argyres — Judge, Second District Court, Division 10

Melissa Armijo — Public Education Commission, District 1

Amanda Askin — Dona Ana County Clerk

Shannon Bacon — Justice Of The Supreme Court, Position 1

Adriann Barboa — County Commission, District 3

Nancy Bearce — Bernalillo County Treasurer 

Anjanette Brush — County Commission, District 4

Shannon Bulman — District Court Judge, First Judicial District, Division 3

Amber Chavez Baker — District Court Judge, Second Judicial District, Division 22

Katharine Clark — Santa Fe County Clerk

Alicia Edwards — County Commission, District 3

Nancy Franchini — District Court Judge, Second Judicial Court, Division 5

Cynthia Hall — Public Regulation Commission, District 1

Anna Hamilton — County Commission, District 4

Anna Hansen — County Commission, District 2

Shammara Henderson — Judge Of The Court Of Appeals, Position 2

Melissa Kennelly — District Court Judge, Eighth Judicial District, Division 2

Sylvia LaMar — District Court Judge, 1st Judicial District

Naomi Maestas — County Clerk, Los Alamos

Brittany Maldonado Malott — Judge Of The Metropolitan Court, Division 10

Jennifer Manzanares — Santa Fe County Treasurer

Kate McGarry — Judge, First Judicial District, Division 10

Clara Moran — District Court Judge, 2nd Judicial District, Division 28

Diana Murillo-Trujillo — County Commission, District 2

Erin O’Connell — District Court Judge, Second Judicial District, Division 17

Lisa Ortega — District Court Judge, Second Judicial District, Division 13

Alexandria Piland — County Commission, District 4

Amanda Sanchez Villalobos — District Court Judge, Thirteenth Judicial District, Division 4

Wende Schwingendorf — County Commission, District 4

Marie Ward — District Court Judge, 2nd Judicial District, Division 14

North Carolina

Local

Jasmine Beach — Ferrara, County Commission, Buncombe

Oregon

State

Teresa Alonso Leon — State House, District 22

Wlnsvey Campos — State House, District 28

Tessah Danel — State House, District 39

Maxine Dexter — State House, District 33

Shemia Fagan — Secretary of State, Oregon

Julie Fahey — State House, District 14

Dacia Grayber — State House, District 35

Deb Patterson — State Senate, District 10

Karin Power — State House, District 41

Rachel Prusak — State House, District 37

Lisa Reynolds — State House, District 36

Andrea Salinas — State House, District 38

Sheri Schouten — State House, District 27

Kathleen Taylor — State Senate, District 21

 

Local 

Lacey Beaty — Mayor, Beaverton

Gina DuQuenne — City Council, Ashland

Nafisa Fai — County Commission, Washington

Angel Falconer — City Council, Milwaukie

Angeles Godinez-Valencia — City Council, Cornelius

Nadia Hasan — City Council, Beaverton

Paula Hyatt — City Council, Ashland

Cynthia Jacobi — City Council, Newport

Melanie Kebler — City Council, Bend

Wendy Lawton — City Council, Fairview

Heidi Lueb — City Council, Tigard

Kori Rodley — City Council, Springfield

Gina Roletto — City Council, Hillsboro

Rita Schenkelberg — City Council, Bend

Jeanette Shaw — City Council, Tigard

Kamala Shugar — Judge, Lane County Circuit Court

Sarah Spansail — City Council, Medford

Claire Syrett — City Council, Eugene

Laurie Trieger — County Commission, Lane

Lucy Vinis — Mayor, Eugene

Jules Walters — Mayor, West Linn

Pennsylvania

State

Amanda Cappelletti — State Senate, District 17

Carolyn Comitta — State Senate, District 19

Nancy Guenst — State House, District 152

Liz Hanbidge — State House, District 61

Kristine Howard — State House, District 167

Jennifer O’Mara — State House, District 165

Melissa Shusterman — State House, District 157

South Carolina

Local

Gretchen Barron — County Council, Richland D7

Kristen French — School Board, Charleston County

Kristin Graziano — County Sheriff, Charleston

Courtney Waters — School Board, Charleston County

Tennessee

State

Heidi Campbell — State Senate, 20

London Lamar — State House, 91

Vermont

State 

Sarita Austin — State House, Chittenden-9-2

Becca Balint — State Senate, Windham

Alyssa Black — State House, Chittenden-8-3

Tiffany Bluemle — State House, Chittenden-6-5

Michelle Bos-Lun — State House, Windham-4

Jana Brown — State House, Chittenden-1

Jessica Brumsted — State House, Chittenden-5-2

Sara Coffey — State House, Windham-1

Mari Cordes — State House, Addison-4

Kari Dolan — State House, Washington-7

Karen Dolan — State House, Chittenden-8-2

Kate Donnally — State House, Lamoille-2

Leslie Goldman — State House, Windham-3

Molly Gray — Lt Governor, Statewide

Ruth Hardy — State Senate, Addison

Kathleen James — State House, Bennington-4

Stephanie Jerome — State House, Rutland-6

Emilie Kornheiser — State House, Windham-2-1

Jill Krowinski — State House, Chittenden-6-3

Carol Ode — State House, Chittenden-6-1

Marybeth Redmond — State House, Chittenden-8-1

Katherine Sims — State House, Orleans-Caledonia

Gabrielle Stebbins — State House, Chittenden-6-5

Becca White — State House, Windsor-4-2

 

Local 

Brenda Churchill — Justice of the Peace, Enosburg Falls

Cate Cross — Justice of the Peace, Shelburne

Jenn Wood — Justice of the Peace, Grand Isle

Virginia

Federal 

Abigail Spanberger — US Congress, VA-07

 

Local 

Cristina Diaz-Torres — School Board, Arlington

Katherine Jordan — City Council, Richmond 2nd District

Washington

Federal 

Kim Schrier — US Congress, WA-08

 

State

April Berg — State House, District 44

Lauren Davis — State House, District 32

Kirsten Harris-Talley — State House, District 37

Alicia Rule — State House, District 42

Tarra Simmons — State House, District 23, Position 1

Jamila Taylor — State House, District 30

 

Local

Sharonda Amamilo — County Superior Court Judge, Thurston

Hillary Madsen — Judge, King County Superior Court

Carolina Mejia — County Commission, Thurston

Maureen Winningham — Charter Review Commission, Clark County

Wisconsin

State

Deb Andraca — State House, District 23

Jill Billings — State House, District 95

Marisabel Cabrera — State House, District 9

Dora Drake — State House, District 11

Dianne Hesselbein — State House, District 79

LaTonya Johnson — State Senate, District 6

LaKeshia Myers — State House, District 12

Melissa Sargent — State Senate, District 16

Kristina Shelton — State House, District 90

Shelia Stubbs — State House, District 77

Lisa Subeck — State House, District 78

 

Local 

Virginia Dankmeyer — County Clerk, LaCrosse

Kimberly Lawton — District Attorney, Bayfield County